Spoření a investice

Přemýšlíte kam s penězi, aby Vám jen neležely v bance?

V dnešní době je nepřeberné množství různých investičních a spořících nástrojů, kam dát zhodnocovat své peníze. Ať už jde o spořící účty nebo o běžné produkty dotované státem, jako je stavební spoření, nebo penzijní připojištění, tak i spousty jiných možností, které finanční trh nabízí. Jedná se zejména o různé fondy, burzu, investice do nemovitostí atd.

U jakékoliv investice nebo spoření je důležité zvážit, co je jejím cílem. Úplně jiné produkty se hodí při zhodnocení rezervy, která má být k dispozici v případě potřeby. Jiné zase pro nějaký delší horizont, kde mají peníze hlavně vydělávat. Také záleží, zda se jedná o jednorázové peníze nebo o pravidelné či nahodilé. To vše je důležité při výběru vhodného produktu zvážit, aby to nebyla střelba na slepo, to se ve financích příliš nevyplácí.

 

Stavební spoření

Stavební spoření je stále velmi zajímavým produktem na středně dobou investici. Je třeba ho mít min. 6 let. Velkou výhodou ale je státní podpora, která nyní činí max. 2.000,- ročně při naspoření 20.000,- za daný rok. Dále Vám stavební spořitelna připisuje ještě menší úrok, takže peníze v tomto produktu pracují celkem efektivně. Zajímavé může být využití např. úvěru ze stavebního spoření.

Podílové fondy

Na trhu existuje celá řada fondů, kam vložit peníze. Nejběžněji používané jsou tzv. podílové fondy. Mohou to být např. fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy, akciové fondy, smíšené fondy, realitní fondy nebo třeba fondy fondů. Na trhu je opravdu obrovské množství možností. Nicméně u každé investice platí to, že musíte vědět, za jakým účelem peníze do fondů dáváte, podle toho fond vybírat a jaké máte očekávání. Zde rozhodně platí dvakrát měř, jednou řež.

Penzijní připojištění

Penzijní přpojištění, jak už název napovídá, služí zejména k naspoření peněz na stáří. Je to produkt, do něhož můžete spořit již od 100,- měsíčně. Pokud však budete spořit min. 300,- budete od státu dostávat státní příspěvěk. Zde platí, čím více budete spořit, tím více dostanete, až do výše spoření 1.000,- měsíčně. Penzijní společnosti s penězi také obchodují na finančním trhu, takže na konci roku větišnou ještě dostanete připsaný nějaký úrok ze svých peněz. Abyste dostávali státní podporu, musíte mít penzijní připojištění min. do 60 let. Výhodou je, že Vám na tento produkt může také přispívat zaměstnavatel.

Investiční nemovitost

Investiční nemovitosti můžou být zajímavou alternativou pro zajištění na stáří, ale také pro vytvoření si pasivního příjmu. Jedná se o nemovitost, kterou si koupíte za účelem pronájmu. Může Vám tak zajistit hezký příjem, ale i tato investice skýtá určitá úskalí a je třeba jí důkladně promyslet.

 

Jak vidno, možností, kde spořit nebo investovat peníze je celá řada a je dobré si pořádně zvážit, kam s penězi. Nejde jen o potenciální úrok, ale také o podmínky, poplatky, časový horizont a další věci.

Sjednejte si nezávaznou schůzku